נירוסטה

נירוסטה

היא סגסוגת של ברזל עם מינימום של 10.5% כרום. כרום מייצר שכבה דקה של תחמוצת על פני השטח של הפלדה הידועה בשם "השכבה הפסיבית". זה מונע כל קורוזיה נוספת של פני השטח. הגדלת הכמות של הכרום נותנת התנגדות מוגברת לקורוזיה.

נירוסטה מכילה גם כמויות משתנות של פחמן, סיליקון ומנגן. אלמנטים אחרים כגון ניקל ומוליבדן ניתן להוסיף כדי להקנות תכונות שימושיות אחרות כגון formability המשופר ועמידות בפני קורוזיה מוגברת.

'נירוסטה' היא הכינוי לפלדת אל-חלד.

זוהי סגסוגת ברזל אשר מכילה כרום (Cr) בכמות של לפחות 11% ממשקלה. זוהי סגסוגת בעלת כמה תכונות ייחודיות. ראשית, בשל ערבוב החומרים שבה, הנטייה הטבעית של הפלדה להתחמצנות ("הִתְחָלְדוּת") פוחתת בשל השכבה הדקיקה של תחמוצת הכרום. שכבה זו היא דקה, אינה נראית לעין ואינה חדירה למים ולאוויר, ולכן היא מגנה על המתכת שמתחתיה מפני חלודה וקורוזיה. בנוסף, לפלדה זו יש מראה מבריק, ולכן היא כשלעצמה בעלת מראה חדשני ומודרני. לזאת מתווספת תכונה של גמישות לצד קשיחות רבה, מה שמאפשר יכולת עיצוב המקנות שימושים רבים. התעשייה אשר עושה שימוש בנירוסטה משתרעת על כמעט כל תחום בשוק: כלי מטבח, רפואה, מוצרי חשמל, רהיטים, אומנות ואף ציפוי מבנים.

 

בשוק קיימים כמה סוגים ואיכויות של נירוסטה ונהוג לקטלג אותן לכמה קבוצות בעלות סגולות ייחודיות. השוני בין התרכובות חל בעקבות הרכבים שונים אשר מוסיפים לסגסוגת בהתאם לצורך והיעוד שלה, כמו ניקל ,(Ni) מוליבדן ,(Mo) מגנזיום ,(Mg) טיטניום ,(Ti) עופרת (Pb) וחומרים אחרים. הקבוצות הנפוצות הם:

פלדות אל חלד רוויות בברזל Austenitic Stainless Steels

קבוצת נירוסטה המכילה לפחות 16% כרום ו6% ניקל. מאופיינת בהתנגדות לטמפרטורה גבוהה, התנגדות לקורוזיה, קלה לריתוך וקלה לעיבוד.

פלדות אל חלד מברזל טהור Ferritic Stainless Steels

קבוצת נירוסטה המכילה בין 10.5 ל18% כרום (לא מכילה ניקל). מאופיינת בהתנגדות גבוהה לקורוזיה ויכולת לריתוך. בעלות קשיחות רבה יותר מפלדות אל חלד רווית ברזל.

פלדות אל חלד מרטנזיטיות Martensitic Stainless Steels

קבוצת נירוסטה המכילה רמה גבוהה של פחמן ויוצרת סוג חדש של פלדת אל-חלד קשיחה יותר.

 פלדות אל חלד דופלקס Duplex Stainless Steels

 

קבוצת נירוסטה המכילה 22% עד 23% כרום ו-4% עד 5% ניקל. פלדות אלה משלבות כמה תכונות מיוחדות: הן עמידות בפני לחץ הישחקות מקורוזיה, אך לא כמו פלדות אל-חלד מברזל טהור. לאומת זאת, החוזק שלהם גדול מפלדות אל-חלד מברזל טהור, ואילו נחות מפלדות אל-חלד רוויות ברזל. לעומת זאת, העמידות שלהם בפני לחץ כמעט כפולה מפלדות אל-חלד רוויות ברזל. באופן כללי הן עמידות יותר מבחינת קורוזיה, ובעלות עמידות בטמפרטורות גבוהות.


מהם השימושים של הנירוסטה?

פלדות אל חלד מסוגים שונים המשמשות באלפי יישומים.

סכו"ם, כיורים, סירים, תופי מכונת כביסה, ספינות מיקרוגל, סכיני גילוח - מקומיים

הנדסה האזרחית אדריכלי - חיפוי, מעקות, אבזרי דלת וחלון, ריהוט רחוב, חלקים מבניים, חיזוק פלדה, עמודי תאורה, משקופים, תומכי בנייה

תחבורה - מערכות פליטה,  סורגים, מיכליות כביש, מכולות ספינה, ספינות מיכליות כימיות

כימיה / רוקחות - מכלי לחץ, צנרת

נפט וגז - אירוח פלטפורמה, מגשי כבלים, צינורות התת ימי.

רפואיים - מכשירי ניתוח, שתלים כירורגיים, סורקי MRI.

ציוד קייטרינג, בישול, זיקוק, עיבוד מזון

מים - מים וטיפול בשפכים, צינורות מים, מיכלי מים חם.

כללי - מעיינות, מחברים (ברגים, אומים ומכונים כביסה).

No Comments Yet.

Leave a comment