תהליך ייצור מעקות במפעל נירוסטה

 

תהליך ייצור מעקות במפעל נירוסטה

נירוסטה הוא שם כולל למוצרי פלדה שאינה מחלידה (Stainless Steel) המשמשים אותנו בתחומי התעשייה והעיצוב. מקור השם הוא במותג פלדת אל-חלד של התאגיד הגרמני תיסן-קרופ, מהראשונים שפיתחו את סגסוגת הנירוסטה. הסגסוגת, המורכבת מברזל ומכרום, התגלתה במאה ה-19, אך רק כשלושים שנים לאחר מכן התאפשר לייצרה כמתכת עמידה.

נירוסטה משתייכת לקבוצת 300 על פי סיווג קבוצות פלדות אל-חלד. היא מורכבת מברזל ומכרום (לפחות כ-10.5%) בנוסף למתכות נוספות. היא מתכת קשיחה יותר מברזל, אינה מחלידה, אינה מתמגנטת, עמידה בחום, חזקה ונוחה לעיבוד. היא פופולרית בקרב אדריכלים ומעצבי פנים, בשל הגוון המתכתי המיוחד שלה.

מעקות נירוסטה לתעשייה ולעיצוב פנים

מעקות נירוסטה מיוצרים במיוחד לסביבה תעשייתית ולחדרים נקיים (סטריליים). נירוסטה משמשת כאלמנט עיצוב דקורטיבי למעקות בשל תכונות הסגסוגת המאפשרות לכופף, למתוח, לעצב ולהתאים אותה למגוון גדול של דגמי מעקות נירוסטה. אפשר לשלב נירוסטה עם חומרי גלם נוספים כגון זכוכית ועץ על מנת לעצב מעקות בסגנונות ייחודיים. וכמובן, הגוון המבריק והטבעי שלה, המעניק מראה היי-טק מודרני לכל סביבת פנים וחוץ.

 

כיצד מיוצרת נירוסטה?

סגסוגת נירוסטה מיוצרת על ידי התכת מרכיביה שהם ברזל, כרום ולרוב גם מתכות נוספות כגון ניקל (המעניק לה גמישות) בתנור תעשייתי, וחימום ממושך של התערובת שנוצרה. את הנירוסטה הנוזלית יוצקים לתבניות. נוצרת פלדת אל-חלד שאותה אפשר לעבד באמצעות טכניקות ייצור שונות ולהפוך את חומר הגלם ללוחות ולצינורות נירוסטה. אלה מעובדים לשלל מוצרים, כגון מעקות נירוסטה, אביזרים לבית וכלים למעבדות סטריליות.

 

מעקות נירוסטה

מפעל נירוסטה ומעקות נירוסטה

נירוסטה

השלב הראשון של יצירת מעקה במפעל נירוסטה הוא תכנון המוצר. מפרט המעקה שמשורטט באופן מדויק כולל פרטים טכניים כגון מידות ויכולת סיבולת של החלקים. תהליך התכנון כולו מלווה בבדיקה קפדנית ובבקרה לאורך כל התהליך. השלב הבא הוא ייצור המעקה במפעל.

ייצור מעקות במפעל נירוסטה מתבצע בדומה לתהליכי עיבוד של מתכות אחרות, אך מאחר שלסגסוגת תכונות מיוחדות, נדרשים לצורך עיבודה עובדים מיומנים ומכונות המבצעות עבודות עיבוד וחיתוך מדויקות במיוחד. במהלך כל שלבי עיבוד חלקי מעקות הנירוסטה, מבוצעת ביקורת איכות על ידי המפעל, בכדי להבטיח שכל החלקים עומד בדרישות התקן.

 

כיצד מעבדים נירוסטה?

 • עיבוד שבבי הוא תהליך הכולל פעולות כגון קדיחה, כרסום וחיתוך.
 • עיבוד לא שבבי הוא עיצוב באמצעות טכניקות לחיצה או יציקה.
 • ערגול הוא טכניקה המשמשת לעיצוב מוטות.
 • חיסום הוא תהליך חימום וקירור מהיר לצורך הקשחת פריטי אל-חלד, ביניהם ברגים וכלי עבודה.  
 • נירוסטה ניתנת לכיפוף בחום של 550 מעלות צלסיוס, באמצעות מכונות כיפוף הידראוליות.
 • חיתוך לוחות נירוסטה מדויק וחלק מבוצע באמצעות מכונת לייזר.
 • את חלקי הנירוסטה המעובדים מחברים באמצעות הברגת החלקים או ריתוך.
 • ריתוך הוא תהליך חימום חלקי המתכת והתכתה שלהם בנקודת מגע. ריתוך נירוסטה מבוצע בדרך כלל באמצעות גז ארגון, שמאפשר לשמור על המראה הדקורטיבי של נקודות הריתוך.
 • השחזה וליטוש מאפשרים להעניק לפני הסגסוגת מראה מבריק ומושלם.
 • מלבד הענקת מראה דקורטיבי, משמשות טכניקות ליטוש נירוסטה להתאמת המעקות לשימוש בסביבה סטרילית. 
 • את הנירוסטה אפשר למחזר והיא נחשבת לחומר ידידותי לסביבה.

 

התקנת מעקות נירוסטה העומדים בתקן

נירוסטה היא מתכת דקורטיבית ונוחה לעיצוב. אפשר לעבד, לכופף ולחבר אותה עם חומרי גלם נוספים ליצירת סוגים מגוונים של מעקות חזקים ועמידים שאינם מחלידים ושומרים על מראה אותנטי ומעוצב לאורך זמן. התקנת מעקות נירוסטה בבית, במשרד או במפעל מבוצעת בידי איש מקצוע באמצעות הברגה או ריתוך. ההתקנה אינה מסובכת, אך על מעקה נירוסטה לעמוד בסטנדרטים של התקן הישראלי, החל מאיכות חומר הגלם וכלה בגובה המעקה המותקן.

No Comments Yet.

Leave a comment