השוואה בין מעקות נירוסטה למעקות אחרים

השוואה בין מעקות נירוסטה למעקות אחרים

 

תפקידם של מעקות, דקורטיביים ככל שיהיו, הוא לשמש לבטיחות, והתקנתם מחויבת על פי התקן הישראלי. מעקות יש להתקין בצמוד למדרגות, במרפסות, מסביב לבריכות שחייה ועוד. התקן קובע סטנדרטים למעקות, ביניהם הגובה המינימלי של המעקה, המרחקים בין המרווחים ואיכות חומרי הגלם מהם הם מורכבים. מאחר שהתקן מגביל מעקות לסטנדרטים מסוימים, הוא יוצר לכאורה מעין הומוגניות שמגבילה את אפשרויות העיצוב, אך קיים מגוון אפשרויות גדול לעיצוב מעקות בהתאם לתכנון החלל ולבחירת חומרי הגלם המתאימים לעיצובם.

 

מהם החומרים מהם מיוצרים מעקות?

 

מעקות המיוצרים מעץ – מעקות עץ נחשבים לפחות יקרים. הם מתאימים מאוד לבתים בהם שוררת אווירה כפרית וחמימה. מעקות עץ אפשר לתכנן במגוון עיצובים, ולשלב את העץ עם חומרי גלם נוספים כגון מתכת. חסרונם נובע מתכונות העץ, שהוא חומר טבעי שאינו עמיד בפני פגעי הזמן. מעקות עץ יש לתחזק באופן קבוע, לצבוע ולשמור מפני פגיעות.

מעקות מזכוכית – מעקות זכוכית הם היקרים יותר. הם מותקנים מזכוכית רבודה שעברה תהליכי עיבוד שונים. שקיפות מעקות הזכוכית מאפשרת לשלב אותם בחללים שונים ליצירת אשלייה של גודל.

מעקות ברזל – מעקות ברזל נוחים לעיצוב. חסרונם הוא בצורך בתחזוקה שוטפת, מאחר שברזל אינו עמיד בפני חלודה, ויש לחדש את צבע המעקה מדי כמה זמן.

מעקות אלומיניום – מעקות אלומיניום נחשבים למעט יקרים (בדומה למעקות זכוכית) אך דקורטיביים. אלומיניום הוא מתכת קלה וחזקה שאינה עמידה בפני חלודה ולכן יש לצבוע את מעקה האלומיניום או לצפות אותו. זהו חומר גלם איכותי, אך יש אנשים האלרגיים למגע עמו.

מעקות נירוסטה – נירוסטה היא חומר גלם לא יקר ושימושי מאוד. לנירוסטה ברק מתכתי טבעי שהופך אותה לחומר פופולרי בעיצוב פנים של בתים. מעקות נירוסטה מעניקים לחלל מראה אטרקטיבי ומודרני.

 

באיזה סוג מעקה לבחור?

 

בחירת סוג המעקה תלויה בטעם האישי, אך גם במקום בו מתכוונים להתקינו. אם מדובר במעקה המיועד לנוי, הרי שמעקות עץ עשויים להיות יפים במיוחד. במקומות לחים, חמים או שאינם ממוזגים יהיה צורך בתחזוקה שוטפת של מעקה מעץ. מעקות ברזל גם הם אינם עמידים בפני פגעי מזג האוויר אך הם מהווים אלמנט דקורטיבי יפה המתאים כמעקות חוץ. מעקות האלומיניום המעוצבים דומים במראם לברזל, נחשבים לעמידים יותר אך גם אותם יש לתחזק, לצפות ולצבוע את השכבה החיצונית. מעקות נירוסטה דורשים מינימום תחזוקה. לא נדרשת צביעה, הם חזקים, עמידים וקלים במיוחד לניקוי. בנוסף, אפשר להתקינם בפינות ובחללים שונים.

נקודה חשובה שיש להביא בחשבון כאשר מתלבטים בבחירת מעקה היא אורך החיים של חומר הגלם. ברוב המקרים הכוונה היא להתקין מעקה הנשמר לאורך זמן. למעקות ברזל ולמעקות עץ נדרשת תחזוקה שוטפת, ולכן יש המעדיפים מעקות שמיוצרים מחומרים עמידים יותר.

נקודה נוספת היא מחיר המעקה. מעקות זכוכית ואלומיניום הם היקרים יותר, מעקות עץ וברזל נחשבים ליקרים פחות. עלותם של מעקות נירוסטה מעוצבים נמוכה יחסית, מאחר שנירוסטה אינה חומר יקר. מלבד העלות הבסיסית של חומרי הגלם, אפשר לשלבם עם חומרים אחרים. התוצאה יכולה להיות מעוצבת להפליא אך עלולה לייקר את המחיר הכולל. גם טכניקת עיצוב המעקה היא נתון שיש להביא בחשבון: קיימים עיצובים סטנדרטיים יפים אך יקרים פחות, בעוד שעלות עיצוב מעקה בהזמנה אישית יכולה להיות גבוהה יותר.

בחירת סגנון העיצוב חשובה גם היא לבחירת חומר הגלם ממנו מורכבים המעקות. מתכות הן חומרי גלם גמישים המאפשרים יצירת מגוון דוגמאות וצורות: עמודים ישרים, קווים מעוגלים ועוד. עץ הוא חומר מסיבי ויציב שאותו אפשר לשלב עם חומרי גלם אחרים ליצירת סגנונות שונים של מעקות. מעקות זכוכית מיוצרים בדרך כלל מלוחות זכוכית גדולים.

דבר נוסף וחשוב הוא נקודות האחיזה של המעקה, המחויבות על פי התקן. על נקודות האחיזה במעקה להיות מותאמות לגובה שנקבע. יש להביא בחשבון גם את נוחות האחיזה בהם, כאשר סוג חומר הגלם קובע אף הוא את מידת הנוחות: אם מדובר במעקה עץ רחב, במעקה אלומיניום צר וכדומה.

מעקות נירוסטה

מהי נירוסטה ולמה היא משמשת?

 

נירוסטה היא פלדת אל-חלד המורכבת מברזל ומכרום ובדרך כלל גם ממתכות נוספות. היא מיוצרת באמצעות התכת חומרי הגלם בחום, יציקת החומר שנוצר וצינונו. קיימות טכניקות שונות לעיבוד נירוסטה, אותה אפשר לעצב למגוון מטרות. לנירוסטה גוון מתכתי מבריק שאינו שכבת צבע, אלא גוון מקורי וטבעי. ליטוש פני המשטח מאפשר לשפר את צבעה המוכסף. נירוסטה קלה מאוד לניקוי ודורשת מינימום תחזוקה, ולכן פופולרית הן בתעשייה וברפואה והן בעיצוב פנים. ארכיטקטים מעדיפים לעבוד איתה בשל אפשרויות העיצוב הרבות שלה – אפשר להתאימה לחללים שונים, כאשר צבעה המיוחד והמתכתי משתלב במגוון סגנונות ארכיטקטוניים.

 

מדוע לבחור מעקות נירוסטה ומה ייחודם?

מעקות נירוסטה הם בעלי תכונות ייחודיות המבדילות אותם ממעקות המיוצרים מחומרי גלם אחרים. אלה הם מעקות עמידים הנשמרים לאורך זמן. נדרשת להם תחזוקה קלה בלבד, כיוון שהם בנויים מחומר שאינו מחליד (במקרה שכן החליד כך תנקו את החלודה) או נשרט. את המעקות השומרים על הברק המתכתי שלהם ומוסיפים גוון הייטקי למגוון סגנונות עיצוב פנים וחוץ, אפשר לעצב במגוון דרכים: אם באמצעות גלילים, לוחות או כבלי נירוסטה הנמתחים בין עמודי המעקה. אלה מעקות חזקים ובטיחותיים המתאימים לכל חלל.

מעקות נירוסטה מורכבים ממתכת שאינה מחלידה (בשל הכרום המונע קורוזיה), נוחה לכיפוף וניתנת למחזור. הם קלים לניקוי ואינם דורשים צביעה, אך אפשר לחזק את הברק הטבעי של החומר באמצעות עיבוד מיוחד.

מכיוון שמחירה של הנירוסטה אינו גבוה במיוחד, ושהיא חומר עמיד ודקורטיבי במיוחד – אפשר לעצב באמצעותה מעקות במגוון סגנונות לפנים הבית, למשרד או לחצר. גמישות החומר מאפשרת לשלב אותו עם חומרי גלם אחרים, ביניהם זכוכית ועץ. כאשר מדובר בעיצוב הבית או המשרד – זהו המראה המודרני של מעקות הנירוסטה שיוצר את ההבדל.

No Comments Yet.

Leave a comment