כיצד להסיר חלודה במטבח נירוסטה?

איך לנקות חלודה על נירוסטה

לאחר ששיפצתם את המטבח, או לחילופין, לאחר שבשעה טובה רכשתם נכס חדש, ובחרתם בציוד מטבח העשוי נירוסטה, ציפיתם לראש נטול דאגות מבעיות חלודה וקורוזיה. ולא סתם, 'נירוסטה' הוא למעשה רק כינוי מסחרי, ושמה המדויק של המתכנת נקרא 'פְלַדָת אַל-חֶלֵד' (Stainless steel). אז איך קורה שלאחר פרק זמן מסוים, עלולים לפתע לצוץ סימני חלודה?

הסיבה לכך היא שעל אף שנירוסטה היא פלדה מורכבת מחומרים אשר דוחים חלודה, מה שזיכה אותה בשם פלדת 'אל-חלד', אין הדבר אומר שהיא מצליחה להימנע מקורוזיה לחלוטין. לאחר שנים של חשיפה למים ואוויר, או לחליפין, זמן קצר יותר במידה  ויש התעלמות ממים אשר נאגרו על המתכת, גם בנירוסטה בסופו של דבר תיווצר חלודה. אם כך, עולה השאלה הבאה: מה עושים?

הצעתינו היא לא למהר לבזבז ממון רב על הזמנת מטבח חדש. כמה דרכי טיפול פשוטים יכולים לרענן את המטבח ולסלק החלודה. ראשית ולפני הכל- בעת בחירה ועיצוב של מטבח הנירוסטה, בִדְקוּ לאילו ממטבחי הנירוסטה המוצעים יש את אחוז הכרום chrome) או Cr) הגבוהה ביותר ביחס לאחרים. זאת מכיוון שהכרום הוא המרכיב בסגסוגת אשר דוחה את החלודה. אחוז גבוה יותר משמע מניעת חלודה רבה יותר.

כך נקו את משטח הנירוסטה

לאחר שבחרתם נירוסטה איכותית, כבר עשיתם חצי עבודה. במידה ובכל זאת מתחילים סימני קורוזיה ראשונים, אלו הצעותינו; ייצרו בעצמכם חומרי ניקוי ביתיים שהם ידידותיים לסביבה המשמשים כתחליף לכימיקלים רעילים.

הפשוט ביותר הוא חומץ.  כל שעליכם לעשות הוא לשפוך כמות נדיבה של חומץ על האזור החלוד, לתת לחומר הפעיל שבחומץ זמן השריה של כמה שעות כדי שיוכל לפרק את החלודה,  ואז לקרצפו באמצעות רדיד אלומיניום. זכרו- כמה שיותר זמן השריה, כך יהיה קל יותר לנקות את החלודה.

במידה ולחומץ לבדו לא היה די בכדי להסיר את החלודה, נסו ליצור משחה המכילה ערבוב של מיץ לימון ואבקת סודה לשתייה. קחו מהמשכה ושפשפו את החלודה באמצעות מברשת שיניים. במידה וגיליתם כתם קשה, השאירו את העיסה בין 15-30 דקות על הנקודה, ולאחר ההשריה, נגבו את המקום בקלות. אפשרות אחרת להחליף את אבקת הסודה לשתייה בקרם טרטר או בסודה קלאב, ולבצע את אותה הפעולה.

עוד שיטה משאירה גם היא את מיץ הלימון בתמונה. הפעם, שפחו כמות גדולה של מלח על האזור החלוד עד כיסוי מוחלט. עתה, סחטו את המיץ על המתכת המכוסה במלח וגרדו את החלודה. ניתן לגרד את החלודה בכל הבא ליד, ואף באמצעות שאריות הלימון עצמו.

שימוש בחומרים מלאכותיים לניקוי החלודה

אחרי שכיסינו את כל האפשרויות להסרת חלודה באמצעים טבעיים, נשלב מעט חומרים מלאכותיים. השיטה הבאה דורשת תפוח אדמה טרי ונוזל כלים. עליכם לחתוך את תפוח האדמה ולטבול את חלקו החשוף בנוזל הכלים. השילוב שלהם במגע עם חלודה יוצר תגובה כימית אשר מפרק את החלודה. לאחר זמן השריה, שתפוח האדמה הספוג בנוזל כלים נח על הנירוסטה, שפשפו את החלודה החוצה.

במידה והניסיון לנקות את הקורוזיה מהנירוסטה בעזרת אמצעים ידידותיים לסביבה עלה בתוהו, השתמשו בחומר פעיל יותר. שיפכו נוזל הצתה על מטלית נקייה וקרצופו את כתמי החלודה עד לחשיפת משטח נקי. מטעמי בטיחות, יש לזכור כי נוזל הצתה הוא דליק מאוד והוא יכול להיות רעיל לסביבה, כך שיש להשתמש באפשרות זו כמוצא אחרון - ואף פעם לא בקרבת להבה גלויה (יש לוודא שכל מבערי הכיריים הסמוכים כבויים).

דרך אחרת העושה שימוש בחומר פעיל, היא הסרת חלודה באמצעות חומצה אוקסלית (oxalic acid). לפני השימוש, יש לנקוט באמצעי זהירות ולהצטייד מראש בכפפות גומי, משקפי מגן ביגוד ארוך, ולשים לב שאינכם שואפים את אדי החומצה בטעות. עתה, כדי להסיר את החלודה יש תחילה לשטוף את הנקודה החלודה עם נוזל כביסה ואז לייבש את המשטח בזהירות. לאחר מכן, מערבבים כ -25 מ"ל (כפית רגילה מכילה 5 מ"ל נוזל) של חומצה אוקסלית עם 250 מ"ל מים חמים. לאחר מכן נותנים לתמיסה זמן השריה על החלודה במשך כ-20 דקות, ואז יש לנקות את הפריט עם מברשת בד. לבסוף, יש לשטוף היטב את החלודה עד שהיא מוסרת ובסיום לייבש את האזור.

במידה ואינכם מעוניינים לעשות שימוש בחומרים ביתיים, תמיד אפשר לרכוש חומרים להסרת חלודה בחנות. החומרים הנמכרים בדרך כלל עשויים מחומצה זרחתית או אוקסלית ועלולים להזיק לעור חשוף. יש תמיד לנקוט באמצעי זהירות בעת השימוש בהם. אני לא יודעים איזה מוצר אתה מתכוון לרכוש, לכן וודא כי הנך מבצע את ההוראות כפי שכתוב בגב המוצר. חומרים אלו בדרך כלל דורשים זמן השריה ממושך וכן קרצוף בסופו. כדי להיות מוכן מראש למעט עבודה נוספת. סביר כי תמצאו מוצרים כאלו במחירים לא סבירים והם פרקטיים רק עבור פרויקטים בקנה מידה קטן, ולא פריטים חלודים גדולים שבדרך כלל נמצא במטבח.

אז עכשיו כשאתם יודעים כמה שיטות להסרת החלודה ממטבח הנירוסטה, הגיע הזמן גם לעשות זאת הלכה למעשה ולא רק בתיאוריה.

אל תמהרו לרוקן את הארנק בהחלפת המטבח, ונצלו את הכוונותינו.

בהצלחה!

 

No Comments Yet.

Leave a comment